Pellet drzewny jakość, cena, jak nie dać się nabrać...
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Tomasz Mika nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Tomasz Mika

1

Pellet drzewny jakość, cena, jak nie dać się nabrać...

Autor: Tomasz Mika, publikacja: 2015-05-19

Pellet - cena a jakość

Pellet drzewny, jak większość paliw, może mieć różną jakość. Jak zatem sprawdzić, czy zakupione przez nas, przecież ekologiczne paliwo, jest rzeczywiście ekologiczne? Czy nie zawiera zanieczyszczeń, klejów i domieszek innych substancji obcych? Oto prosty sposób: szklanka z czystą woda, w której kąpiemy kilku granulek pelletu; dobre granulki (prócz piasku) opadną na dno, a mało ekologiczne (pyły i inne śmieci) wypłyną na wierzch.

Zdjęcie nr 1

Jest to najprostszy sposób oceny jakości pelletu. Nie kolor (kolorem się nie pali), nie rodzaj drewna, ale skład i czystość wsadu oraz stopień sprasowania mają tu największe znaczenie. Sprawna matryca, czysta trocina to klucz do zadowolenia klienta.

Ceny dobrego pelletu są rzecz jasna uzależnione od producenta, ale nie zawsze ten tańszy opał jest gorszy. Zdarza się, że pellet tańszy od „pelletu markowego z woj. zachodniopomorskiego czy lubuskiego” o nawet 500 zł będzie od niego lepszy, stabilniejszy w jakości i wygodniejszy w obsłudze (ale nie ma jeszcze renomy, wyrobionej marki). Pomijam tu kwestie pelletu zza naszej wschodniej granicy, oczywiście nie dyskryminując nikogo, aczkolwiek spotkałem się już kilkukrotnie w trakcie swojej przygody z biomasą, z pelletem przemysłowym ze Wschodu, spakowanym w worki i wpychanym klientom jako „polish premium pellets”, ale to już odrębna bajka...

Podsumowanie

Kupujmy paliwo od sprawdzonego, najlepiej lokalnego dostawcy, i pamiętajmy, aby nie dać się naciąć, nakręcić na paliwo w cenach 4 cyfrowych.

Zdjęcie nr 2

Mam kominek – palić w nim drewnem czy brykietem?

Budując nowy kominek, zastanawiamy się, czego użyć do jego eksploatacji - drewna czy brykietu? Moim zdaniem należy najpierw zastanowić się, do czego potrzebujemy kominka, czy do tworzenia nastroju, czy do dogrzewania pomieszczeń.

Jeśli nastrój - to według mnie tylko drewno, polanka, ułożone na kratę lub w ognisko tworzą idealny klimat, natomiast jeśli chodzi o dogrzewanie, świetny będzie brykiet, najlepiej w kostkach RUF.

Brykiet ma ok. 4x większą gęstość od drewna i wilgotność ok. 6%, a więc lepiej i wolniej oddaje energię. Porównać go można do „węgla ze Wschodu”, tylko zawartość popiołu wynosi 100-krotnie mniej.Opracowano:
Tomasz MIka
Ekologiczne Materiały Grzewcze Tomasz Mika

Pellet - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 775 Producentów i Dostawców Pelletu najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pellecie